ALÜMİNYUM PROFİL

 

Bu yazımızda; Aluminyum Profil, Aluminyum Profil Çeşitleri, Aluminyum Anatomisi, Aluminyum Profil Kullanım Alanları gibi sektördeki noktalarına değineceğiz.

Aluminyum-Profil

Aluminyum-Profil

Alüminyum, atom numarası 13 ve simgesi Al olan kimyasal element. Gümüş renkte, sünek bir metaldir. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yeri vardır. Alüminyumdan üretilmiş yapısal bileşenler uzay ve havacılık sanayii için vazgeçilmezdir. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri gerektiren taşımacılık ve inşaat sanayiinde geniş kullanım alanı bulur.

 

Alüminyum Profil Nedir ?

Çelik profillerin kullanımı günümüzde oldukça fazladır. Ancak geçmişte çelik profillerin yerini almaya aday olan alüminyum profiller, kullanım ve maliyet olarak çelik profillerin yerini çoktan almış gibi görünüyor. Gün geçtikçe kullanım alanları artan alüminyum profil kalite olarak da çeliği aratmıyor.

Alüminyum Profil Nedir

Alüminyum Profil Nedir

Alüminyum modelleri kalitesine göre değişiklik gösterir ve kaliteli alüminyum modelleri oldukça dayanıklı ve etkilidir. Bu nedenle de yüzeyi koruyucu eloksal kaplanmış olması sayesinde korozyona karşı dayanıklı özelliklerle etkileri artırılmıştır. Bu faktörler çelik konstrüksiyonda olduğu gibi taşlama ve boyama işlemlerine de gerek bırakmamaktadır. Uygulama alanlarında uygun olarak dizayn edilen profillerin ölçüleri ise 8mm ve 10mm’lik kanallardan oluşmaktadır. Bu sayede statik ve dinamik yüklemelere karşı sağlam ve oldukça dayanıklı özelliklere sahip olmaktadır. Bu özellikler sayesinde çelik profillerin kullanılması yerine alüminyum profiller tercih ediliyor. Etkileri bakımından çelikle yarışan alüminyum profiller maliyet olarak çelik profillerden çok daha uygun fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır.

Alüminyum Profillerin Tercih Edilme Nedenleri Ve Artıları Nelerdir?

Alüminyum profilin tercih edilmesinde ki en önemli faktör seri montaj özelliğinin olmasıdır. Bu özelliğinin yanı sıra dayanıklılık ve tasarım özelliğinin fazla olması alüminyumun tercih edilme nedenlerinden sadece birkaçıdır.

• En ideal kesitlere sahip olan alüminyum profil kanallar sayesinde kolay kullanım imkanı sağlıyor
• Çelik profile göre daha hafif olması sevkiyat işlemlerinde büyük kolaylık sunuyor.
• Dayanıklılık özelliği oldukça fazla olup, bu özelliklerle üretilmektedir.
• Özel kanalları sayesinde her alanda rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.
• Zaman kazandırmakta ve daha hızlı kurulum yapmaya imkan tanımaktadır.
• Planlamaların aksamasını engelleyecek özellikleri nedeni ile alüminyum profiller günümüzde en çok tercih edilen profiller arasında yerini almaktadır.

Bünyemizde sunulan alüminyum profiller sayesinde planlama zamanlarınızın aksamasına engel olacak tüm olumsuz etkenlerden kurtulabilirsiniz. Kurumsal ilkelerimizden taviz vermiyor ve sizlere birinci sınıf hizmet sunuyoruz. Günümüzde alüminyum profil çelik ile yarışır duruma geldi ve bu profillerden sizde uygun fiyata satın almak istediğinizde bizimle iletişime geçerek alternatiflere göz atabilir ve tarafımızdan temin edebilirsiniz.

Alüminyum profil çeşitleri

Alüminyum Cevheri çağımızın çok önemli bir yapı materyalidir.
Sanayide birçok alanda kullanılması ile birlikte inşaat sektöründe vazgeçilmez bir yapı malzemesidir.
Alüminyum profil kendi içinde birçok alana ayrılmaktadır.
Yapı sektöründe kullanılan alüminyum profil çeşitleri
-Alüminyum kutu
-Alüminyum köşebent
-Alüminyum Lama ve Lambiri diye adlandırılan standart profillerden oluşmaktadır.
Mimari sistemler başlığı altında adlandırılan alüminyum profil çeşitleri ise;
-Alüminyum kapı ve pencere profilleri
-Alüminyum sürme doğrama profilleri
-Alüminyum giydirme cephe profillleri
veya çatı ışıklık skylight diye adlandırılmaktadır.
Hayatımızda Her geçen gün daha fazla yer alan Alüminyum’un tercih edilmesinin en önemli sebebi;
yapılarda gereksiz yüke mani olması, estetik görünümü, her forma girebilmesi ve ekonomik olması en önemli tercih nedenlerindendir.

Pek çok açıdan avantajı olan ve bu nedenle de çelik, demir, ahşap gibi çeşitli malzemelerin yerine tercih edilmeye başlayan alüminyum; yapı sektöründen mobilya ve otomotive, reklam sektöründen gıda ve tekstile kadar oldukça geniş bir alana hitap etmekte, ekonomik maliyeti ve kolay işlenebilir özellikleri ile hem üretici hem de tüketicilerin yüzünü güldürmektedir.

Hizmet alanı bu kadar geniş olunca elbette ki ebat, kalınlık, boyut gibi özellikleri de son derece esneklik içermekte, amaca ve uygulamaya göre zengin ürün seçenekleri ile her beklentiye koşulsuz cevap vermektedir.Demir kadar dayanıklı, cam kadar göz alıcı, bakır gibi kolay işlenebilen ve gümüşün griliğini asaletini taşıyan alüminyum, kullanıldığı diğer pek çok alanda olduğu gibi profil çeşitleri ile de yaşamımıza büyük kolaylıklar getirmekte, kendi içerisinde de farklı kategorilere ayrılarak her biri değişik alanlarda hizmet vermektedir. Alüminyum Profil Çeşitleri;

Standart Profiller

* Aluminyum Çubuk

* Aluminyum Dikdörtgen Lama

* Aluminyum Dikdörtgen Kutu

* Aluminyum Kare Lama

* Aluminyum Kare Kutu

* Aluminyum Boru

* Aluminyum T Profil

* Aluminyum L Profil

* Aluminyum U Profil

Özel Üretim Aluminyum Profiller

* Raf ve Stand Profilleri

* Tente Profilleri

* Perde Profilleri

* Kompozit Panel Profilleri

 

Sanayi Profilleri

* Soğutma Profilleri

* Sigma Profilleri

* Otomotiv

* Menfez Profilleri

Reklam Profilleri

Mobilya Profilleri

 

Alüminyum Profil Kullanım Alanları

Alüminyum Profil Kullanım Alanları: İnşaat ve yapı sektöründe geniş bir kullanıma sahip yapı malzemesinden birisi de alüminyum profil olmaktadır. Isıya dayanıklı olan alüminyum profil malzemelerinin aynı zamanda elastik bir yapı özelliği sayesinde kolay şekil alabilmesi, elektriği ve ısıyı kolayca iletebilmesi, hava şartlarına; sıvı ve gaz kaçaklarına karşı dayanıklı olması alüminyum profil malzemelerinin kullanım alanının sürekli genişlemesine ortam hazırlamaktadır. Yağmur ve kar gibi olumsuz hava şartlarına karşı büyük bir direnç gösterebilen bu profil malzemeleri bahsi geçen özellikleri sayesinde özellikle dış cephe yapısında çok yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Alüminyum Profillerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bünyesinde birçok kullanım kolaylığı sağlayacak özellikleri barındıran alüminyum profil malzemeleri bu özellikler doğrultusunda yağı ve inşaat sektörünün birçok alanında tercih edilirken kullanılabilirliği, uzun ömürlü ve dayanıklı oluşu da kalitesini iki kat daha arttırmaktadır. Alüminyum profiller; zeminlerin döşenmesinde, zemin boşluklarının doldurulmasında kullanılabildiği gibi aynı zamanda cam balkon mekanizmalarından su ve hava geçişini engellemek amacı ile cam balkon sistemlerinde, cam kapılarda köşe dönüşlerinde, sanayi ve ev tipi panjur üretimlerinde, evlerin giriş merdivenlerinin iskelet yapısında, merdiven korkuluklarında, balkon korkuluklarında, havuzların kenarlarına yapılan korkularda, bölme duvar işlerinde, pencerelerin ve kapıların açılıp kapanmasını sağlamak amacı ile ve çelik kapı kasalarında sık sık kullanılan yapı elemanları olmaktadır.

Alüminyum Profil Kullanım Alanları:

Alüminyum Profillerin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kullanım alanı bu kadar geniş olan alüminyum profil malzemelerinin yapı ve inşaat sektöründe bu kadar yaygın olmasının temel sebebi barındırdığı özellikler sayesinde sağladığı avantajlar olmaktadır. Alüminyum profiller öncelikle olumsuz hava şartlarına karşı son derece direnç gösteren ürünlerdir bu nedenle de dış cephede uzun ömürlü olarak kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Olumsuz hava şartlarının yanı sıra oldukça hafif olması, montajının kolay olması ile birlikte ısı ve elektriği anında iletmesi, kolay şekil alarak kullanım alanına kolayca uyum sağlayabilmesi, ses izolasyonu yapması da alüminyum profillerin kullanıcılarına sağladığı en büyük avantajlar olmaktadır. Ucuz maliyetinin yanı sıra kullanım ömrünün oldukça uzun olması alüminyum profillerinin bir diğer avantajı olmaktadır. Özellikle dış cephe gibi yapılarda büyük önem arz eden alanlarda alüminyum profiller büyük kolaylık sağlayan yapı elemanlarının başında gelmektedir. Evinizin her alanında rahatlıkla kullanabileceğiniz alüminyum profil hizmetini en yüksek kalite ve en ucuz maliyet ile bizimle hemen iletişime geçerek bizden sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

 

Alüminyum Profil Hem Dayanıklı Hem Estetik Görünüm Sağlar

Alüminyum Profil Hem Dayanıklı Hem Estetik Görünüm Sağlar: Yaşam alanlarının estetik görünüme sahip olması için son yıllarda birçok dekoratif fikir ortaya çıkmıştır. Bu dekoratif fikirlerin can bulması ve yaşam alanlarımızda ki yerini almamsı için alüminyum profil önemi oldukça fazladır. Üretilen alüminyum profiller farklı ölçülerde ve özelliklerde üretilmekte olup, son derece dayanıklı malzemeler kullanılarak elde ediliyor. İç cephe dekorasyonun ve dış cephe dekorasyon fikirlerinin hayat bulması için sizde dayanıklı ve estetik görünüm sunan alüminyum profilleri tercih edebilirsiniz. Önceki yıllarda kullanılan çelik profiller yerine tercih edilen alüminyum profiller birçok konuda artılar katıyor. Sevkiyat işlemleri sırasında az yer kaplaması ve hafif olma özellikleri ile sevkiyatlar çok daha kolay ve hızlı olmaktadır. Yaşam alanlarında estetik görünüm sunan profiller dayanıklı ve birinci sınıf malzeme kullanılarak üretiliyor. Alüminyum Profil Hem Dayanıklı Hem Estetik Görünüm Sağlar.

Profil Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Estetik görünüm sunan alüminyum profil hem dayanıklı hem de kullanışlı özelliklerle üretiliyor. İç mekanlarda birçok amaç için tercih edile profiller iç mekan mimarlarının bir numaralı tercihleri arasında yer alıyor. Ancak profil seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu noktalar arasında güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışı ile faaliyetlerini sürdüren firmaların profillerini tercih etmek geliyor. Yıllardır sektörde farklı alternatifler sunarak faaliyetlerini sürdüren firmamız iç ve dış mekan dizaynı konusunda son derece kullanışlı profilleri uygun fiyat aralıkları ile sunuyor. İç ve dış mimarların tercih ettiği alüminyum profil modelleri farklı ölçülerde olabilmektedir. Bu ölçü ve özelliklere bakarak profil seçimini yapabilir ve sizde yaşam alanlarınıza estetik görünüm katmak için alüminyum profilleri tercih edebilirsiniz.

Kaliteli Alüminyum Profil Seçimi

Günümüzde yaşam alanların çok daha modern ve estetik görünmesi için tercih edilen profiller farklı dekor fikirlerinin ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Kullanılan alüminyum profil modelleri seçiminde kaliteye önem vermek önemli olup, bu konuda birçok alternatif bulabilirsiniz. Firmamız bünyesinde 3 mm ölçülerinden tutunda daha düşük ve yüksek ölçülerde profiller bulabilirsiniz. Köşebent profil ve diğer profil modelleri ile yaşam alanları çok daha şık ve güzel görünüme kavuşmaktadır. Bu konuda sizde bünyemizde yer alan onlarca alüminyum profil arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

İçindekiler