Elektrostatik Toz Boya Tesisi

Elektrostatik toz boya tesisimizde, herhangi bir solvent içermeyen toz boya, statik elektrikle yüklenip, boyanacak profillere korona sistemli tabancalar ile zemin üflemeli plastik kabin içerisinde uygulanmaktadır. Plastik kabin hızlı renk değişimine olanak sağladığından üretim süreçlerinde esneklik ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Yüksek toz tutma oranı sayesinde yüksek kalite yüzey örtücülüğü minimum boya kaybı ile elde edilebilmektedir. Profillerdeki toz boyanın yapışma kapasitesini artırabilmek için kimyasal ön yüzey işlem prosesi (10 metreye kadar olan profiller için krom-serbest ve asidik aşındırma banyoları) uygulanmaktadır. Ön işlem hattımızda minimum kimyasal ve su kullanılarak çevre dostu düşük su ayak izli bir prosese aynı zamanda ileri teknoloji ısıtma ve izolasyon sistemleri ile maksimum enerji tasarrufuna, yüksek verimliliğe ve sonucunda düşük karbon salınımına imkan vermektedir. Tesisimizin kurulumunda power and free konveyör tipi seçilmiştir. Power and free konveyörler çok fonksiyonlu kullanım sunması sebebiyle kayda değer kapasite artışı, geniş kesim/uzun boy profillerin döndürülebilmesini sağlar. Bağımsız yükleme boşaltma işlemleri sayesinde üretim süreçleri yüksek verim ve güvenlikte gerçekleşir. İhtiyaca ve taleplerimize özel tasarlanmış kürleme fırınımız dijital sıcaklık kontrol üniteleri sayesinde yüksek verimlilikle hassas sıcaklık kontrolü sağlar. Bu sayede yüksek kaliteli boyalı profil yüzeyi optimum karbon salınımına da imkan vererek elde edilir.

Toz boyama tesisimiz yılda 6000 ton kapasiteye sahip olup; maksimum 10 metreye kadar olan profilleri farklı parlaklıklarda ve tüm RAL renklerinde boyayabilmektedir.

QUALICOAT kalite sistemi kontrolünde boya işlemi yapılmış ve test edilmiş profillerimiz; ani ısı ve nem değişimlerine karşı UV ışınlarına ve korozyona karşı dirençli olmakla beraber iyi yapışma ve işlenebilme özelliğine sahiptirler. Boyalı profillerimiz özellikle dekorasyon ve mimarı açıdan önemli olan iç ve dış mekânlardaki diğer dış etmenlere karşı da iyi performans göstermekte olup renk devamlılığına sahiptirler. Son olarak, boyahane tesisimizde kimyasal atıkların arıtılması için arıtma sistemimiz bulunmaktadır.

Galeri