Eloksal Tesisi

Eloksal; estetik görünüm uzun ömürlü renk ve parlaklıkta dekoratif bir yüzey için korozyon direncini arttırmak, yumuşak bir doku sağlamak ve katı hijyen gereksinimlerini karşılamak amaçlı alüminyum profil yüzeyine yalıtılmış elektrik verilen bir kaplama işlemidir.

Üretimini yapmış olduğumuz alüminyum profillerin yüzey kalite ve görünümü, yüzey işlem görmeden önce bile geniş bir uygulama alanı için tatmin edecek düzeydedir. Bununla beraber, korozyona karşı korumayı arttırmanın yanı sıra, renk çeşitliliğini ve yüzey kalitesini arttırmaya ihtiyaç duyan sektörler (mobilya ve inşaat sanayileri) bulunmaktadır. Bu tarz talepleri karşılamak için alüminyum profiller eloksal yüzey işlemine tabi tutulur. Bunlar MAT ELOKSAL-PARLAK ELOKSAL ve RENKLİ ELOKSAL olarak ayrılmaktadır. PARLAK ELOKSAL öncesi pres profiller polisaj makinesinde özel kimyasal parlatıcı cila sürülerek belli bir baskı ve devir ile parlatılır. Çıkan yüzeylerin parlaklık kontrolleri yapılarak uygun olması halinde eloksal kaplamaya alınır. MAT ELOKSAL da ise eloksal öncesi pres yüzeyler kimyasal matlaştırma yapılarak yüzey efekti dağlanır. Sonrasında eloksal kaplama yapılarak mat görünümlü eloksal elde edilir.

RENKLİ ELOKSAL yapımında profillerin mikronlama işleminden sonra kalay-nikel-sarı banyolarında elektrik verilerek süreye bağlı olarak istenilen renk elde edilir. Eloksal tesisimiz aylık 1.000 tonluk bir kapasiteye sahiptir. Bronz ve sarı renk tonları için maksimum 7 metre uzunluğunda; mat ve polisajlı renksiz ( natürel ) profiller için maksimum 7.50 metre uzunluğa kadar eloksal yapabilmekteyiz.

QUALANOD kalite sistemi kontrolünde eloksal hattındaki diğer banyolarla birlikte her biri 10 amperli 4 eloksal ve her biri 6 amperli 3 renk banyosu (kalay-sarı-nikel) kullanmaktayız. Optimum korozyon direnci ve yüksek yüzey kalitesiyle birlikte yüzey kalınlığının, parlaklık ve renk tonlarının sürekliliğini sağlayıp hata oranlarımızı minimize etmeye odaklanmaktayız. Tüm gerekli testler QUALANOD kalite sistemine göre periyodik olarak yapılmaktadır. Eloksal tesisimizde doğaya karşı risk taşımayan tüm atıklarımızın tamamen tehlikesiz olduğu (TÜBİTAK tarafından sertifikalı) 400 ton kapasiteli bir arıtma sistemimiz bulunmaktadır.

Galeri